عضویت| 0

پوستر چیست و چه کارآیی دارد 1 سال پیش | 165 مشاهده شده


پوستر چیست و چه کارآیی دارد

پوستر چیست و چه کارآیی دارد

[cl-review quote=”پوستر چیست و چه کارآیی دارد” author=”” occupation=”” layout=”framed” bg_color=”#353535″ text_color=”#b4a25d” quote_size=”24″ author_size=”20″]

اگر بخواهیم در مقاله پوستر چیست و چه کارآیی دارد به میان طراحان و گرافیستها برویم و نگاه آنها را به پوستر بگوییم این بی شک به این معنی خواهیم رسید که : پوستر به طور کلی یک تلاش ساده برای جلب توجه و ارائه اطلاعاتی جامع در مورد یک رویداد یا محصول است.در تعریف جامع پوستر باید گفت که پوستر یک واژه انگلیسی هست و معادل فارسی آن میشه آگهی دیواری . اما نمی توان گفت که هر نوع آگهی ای که روی دیوار نصب شود لزوماً پوستر است. مثل آگهی ترحیم – آگهی استخدام – آگهی های تبلیغاتی – تراکت و …جنس پوسترها گذراست ولی آثار زیادی وجود دارند که ماندگار شدند امروزه بین پوسترها و آگهی های تبلیغاتی یا اطلاعیه ها مرز دقیق و روشنی نیست خیلی از اوقات شرکتهای با طراحی یک پوستر به چند هدف خود می رسندسئوال کاربرد پوسترهادر کجاها نمود بیشتری پیدا می کند ؟ بیشتر در زندگی شتابان و ماشینی شهرهاست. که اگر به درستی به کار رود و مسیر و برنامه ریزی تبلیغاتی صحیح باشد و ویژگی های بصری لازم در طراحی آن رعایت شود، تأثیر شگرف و غیر قابل تصوری در انتقال پیام دارد. البته نباید اهمیت چاپ را فراموش کرد

[cl-review quote=”صنعت چاپ ” author=”آشنائی با صنعت چاپ ” occupation=”برای مطالعه کلیک کنید ” source=”url:http%3A%2F%2Fariyanam.com%2F%25D8%25AA%25D8%25B9%25D8%25B1%25DB%258C%25D9%2581-%25DA%2586%25D8%25A7%25D9%25BE-%25D9%2588-%25D8%25A7%25D9%2586%25D9%2588%25D8%25A7%25D8%25B9-%25DA%2586%25D8%25A7%25D9%25BE-%25D9%2587%25D8%25A7%25DB%258C-%25D8%25B5%25D9%2586%25D8%25B9%25D8%25AA%25DB%258C%2F|target:_blank” layout=”framed” bg_color=”#b4a25d” text_color=”#ffffff” quote_size=”20″ author_size=”16″]

پوستر چیست و چه کارآیی دارد
پوستر چیست و چه کارآیی دارد

پوستر از کجا شروع شد ؟

سه دهه آخر قرن نوزدهم میلادی ، آن هم بر اثر تحول هنر تصویر سازی و نقاشی پدیده پوستر یا آفیش بوجود آمد . امروزه پوسترهای مصور با بهره گیری از حروف متنوع ، طراحی و نقاشی و عکاسی ، بمنزله نمونه های کاملا پیشرفته یی از هنر گرافیک نوین شناخته می شوند . امروزه پوستر سازی شاخه یی از هنر گرافیک است . در واقع در تاریخ صد ساله پوستر سازی این هنر و سایر هنرهای تجسمی دارای تأثیرات متقابل و تبادل امکانات بوده اند .
در تعریف جامع پوستر باید گفت سرچشمه های پوستر را در گذشته های دور می توان جستجو کرد . به یک معنا نقوش برجسته آشوری ، ایرانی و رومی نوعی پوستر بوده اند . زیرا رویدادهایی را به روایت تصویر ، توصیف می کردند . که در واقع تبلیغی برای دستگاه حاکم بود . بعلاوه در مصر و روم باستان ، ساختن آگهی های همگانی یا اعلامیه های دیواری معمول بوده است .

پوستر ها و انواع آن

بر اساس موضوع پوسترها به سه قسمت تقسیم می شوند :

 • تجاری : در رابطه با محصولات تولید  شده در زمینه های گوناگون اعلان تجاری در طراحی پوستر باید فورا دیده شود هر چه زودتر دیده شود موفق تر خواهد بود . یک پوستر تجاری بهتر است از پیچیدگی ها و مقدار واژگان کمتر استفاده کند .
 • فرهنگی : معرفی موزه ها – نمایشگاههای هنری و فرهنگی یادبود و … معمولا پوسترهای فرهنگی به دو گروه تقسیم می شوند اول ) پوسترهای در آمد زا مانند پوسترهای تجاری دوم ) پوسترهای بدون در آمد مانند پوستر برای تبلیغ به مطالعه
 • اجتماعی : برای هشدار و راهنمائیهای اخلاق و رفتار عمومیست مانند رعایت قوانین و مقررات – محیط زیست – مشکلات اجتماعی و …. در این پوستر ها طراح وظیفه ای جزء روان بودن و گویای طرح ندارد تا بتواند روی عاطفه مخاطب تاثیر خود را بگذارد پوستر اجتماعی باید تاثیر سریع روی مخاطب بگذارد
پوستر چیست و چه کارآیی دارد
پوستر چیست و چه کارآیی دارد

بر اساس شکل ظاهری پوسترهای دارای تقسیم بندی های زیر هستند :

 • اندازه های پوستر : اصولا برای پوستر، ابعاد مشخصی وجود ندارد. ابعاد پوستر معمولا بزرگ است و حداقل درقطع A3 طراحی و چاپ می گردند.اما قطع دقیق A3 به دلیل پرت زیاد کاغذ چندان استفاده نمی شود
  پوستر عمدتا در سه قطع استاندارد است:
  ۳۵ در۵۰ سانتی مترB3   – ۵۰ در۷۰ سانتی متر B2   – ۷۰ در۱۰۰ سانتی متر B1
 • ویژگیهای بصری : اصولا با تجربه ثابت شده که آگهی دیواری باید در جهت عمودی مستطیل باشد عمودی تا تاثیر بیشتری بر بیننده داشته باشد . در مواردی استثنائی می تواند پوستر را به صورت افقی طراحی کرد : الف ) محل چشم ثابت و پوستر در حال حرکت باشد مانند بدنه اتوبوس ها ب ) مکان پوستر ثابت ولی چشم ناظر در حرکت مانند پوسترهای نصب در ایستگاه مترو یا دیوار جاده و اتوبان ج) طراح حس کند ذهنیت و ایده ای که او برای پوستر دارد، در حالت عمودی، بیان تصویری مطلوب ندارد و تأثیر لازم را بر بیننده بر جای نمی گذارد.

نکات خیلی مهم در طراحی پوستر :

 • پوستر برای دیدن ساخته شده نه برای خواندن بنابراین در طراحی باید از عوامل و عناصر تصویری گیرا استفاده کرد بنابراین ایده بکر تنها ملاک نیست بلکه باید از تمام ترفندها و تکنیک ها استفاده کرد .
 • پوسترباید به گونه ای صریح و آشکار ایجاد ارتباط نماید و مخاطب را وادارد که آن را ببیند، و پس از جذب نمودن مخاطب، او را به انجام عملی که هدف سفارش دهنده و طراح بوده است، تشویق نماید.
 • ایده‌های ناب بدهید : تا به حال از کنار چند پوستر رد شده‌اید و آن‌ها را نگاه نکرده اید؟ پوستر‌های زیادی در خیابان‌ها و اماکن عمومی وجود دارند. این پوسترها باعث شده‌اند تا چشم بیننده عادت کند و به محتوا و پیام آنها توجه نکند.
 • سخت نگیرید : سعی کنید ایده‌ی خود را ساده و مستقیم بیان کنید. بینندگان پوستر، پوستر شما را برای فقط چند ثانیه می‌بینند. بناراین شما باید پوستر خود را ساده طراحی کنید تا آن‌ها ایده‌ و پیام شما را به راحتی دریافت کنند.شما می‌توانید سادگی را به روش‌های مختلفی مانند ایجاد فضای سفید در طراحی و کم کردن تعداد المان‌ها ایجا کنید. طراحی پوستر به سبک مینیمال مثالی از استفاده از فضای خالی و المان‌های کم برای بیان یک ایده‌ی مشخص یا یک کمپین بازاریابی است.
 • روی پیام تمرکز کنید : بینندگان زمان کمی دارند تا جذب پوستر شما شوند و پیام آن را دریافت کنند. بنابراین، شما باید ایده‌ی خود را برروی رساندن پیام در زمان کم متمرکز کنید. در غیر این صورت هیچ وقت نمی‌توانید پیام خود را برسانید.
  راز پشت یک پیام متمرکز این است که باید ایده‌ی شما را در قالب یک جمله یا شعار تبلیغاتی محدود کند تا بتواند کمپین بازاریابی یا هدف شما را منعکس کند و پس از آن شما می‌توانید طراحی خود را حول این ایده سامان دهید. شما می‌توانید المان‌های تصویری همچون عکس ها، تصویرسازی‌ها، اشیای سه بعدی یا تایپوگرافی را استفاده کنید.
 • فونت : یکی از نکاتی که در طراحی پوستر باید به آن توجه کنید، تایپوگرافی است. متن نقش به خصوصی را در طراحی پوستر ایفا می‌کند. چرا که پیام یا اطلاعات مهمی در خود دارد که شما می‌خواهید که بیننده آن را ببیند و بخواند، مانند نام شرکت، شعار تبلیغاتی و … .هنگامی که می‌خواهید فونت را انتخاب کنید باید به جامعه‌ی هدف توجه داشته باشید. برای مثال، هنگامی که پوستری با جامعه‌ی هدف سالمندن طراحی می‌کنید، باید از فونتی استفاده کنید که بزرگ باشد و به راحتی خوانده شود. در موارد دیگر ممکن است از فونت‌های غیرمعمول و بامزه برای پوستر های کودکان استفاده کنید. در کل باید از فونت‌‌هایی استفاده شود که به راحتی خوانده‌شود و برای بسیار از افراد مناسب باشد. مثلا [در زبان انگلیسی] فونتHelevticaفونت مناسبی است چرا که خواندن ان راحت است و حروف مشخصی دارد.
 • رنگ‌ها را با دقت استفاده کنید : شما کارهای زیادی می‌توانید با رنگ انجام دهید؛ مانند جذب چشمان مخاطب یا تبدیل فضای خالی به یک عنصر مفید در طراحی. همچنین رنگ مانند سبک طراحی سویسی می‌تواند ظرفی باشد برای سایر المان‌های طراحی. هنگامی که به رنگ‌ها فکر می‌کنید، باید رنگ‌هایی را انتخاب کنید که ایده‌ی شما را منعکس کنند و با هم در هارمونی باشند. برای مثال می‌توانید برای جلب نظر مخاطب از رنگ‌های درخشان و برای رساندن پیام صلح از رنگ ‌های ملایم استفاده کنید.
پوستر چیست و چه کارآیی دارد
پوستر چیست و چه کارآیی دارد

ویژگیهای بصری پوستر

ما در مقاله تعریف جامع پوستر سعی می کنیم که بطور تیتر وار به اهمیت و ویژگیهای پوستر بپردازیم . در عناوین بصری پوستر باید گفت که «فرم» و «رنگ» عوامل اصلی بصری هستند. بنابراین طراح پوستر باید تسلط لازم را در به کارگیری این دو عامل داشته باشد. یعنی در زمینه طراحی و مبانی هنرهای تجسمی دارای تجربه و ممارست کافی باشد. به طور مثال طراح پوسترباید بداند که تأثیر رنگ سیاه یا آبی یا سبز یا قرمز بر زمینه ای به رنگ مشخص چگونه است و یا برعکس آن چه نتیجه ای را می دهد. یا از تأثیر روانی رنگ ها، سردی و گرمی آنها و ضعف و قدرتشان چگونه و در کجا باید استفاده کرد. به غیر از آن عوامل دیگری در ویژگیهای بصری پوستر مهم هستند

 • در وهله اول به مخاطب شوک ایجاد کند که گاهی با موضوع و تصویر عکاسی شده یا تضاد رنگ یا فرم و گاهی با تکنیک خاص
 • با موضوع متناسب باشد مثلا برای طراحی پوستر کودکان باید حتما طرح کودکانه باشد نه بزرگونه
 • کل طرح چه عکس باشد یا تصویر سازی باید صریح و ساده حرف خود را بیان کند در غیر اینصورت نمی تواند حرف خود را سریع بیان کند
 • شعار اصل پوستر یعنی عنوان آن نیز باید صریح و ساده باشد و اگر به دلایلی در یک پوستر ضروری است که پیام در چندین سطر نوشته شود، روش صحیح آن است که یک عبارت کوتاه، شعار اصلی پوستر باشد و بقیه نوشته ها با حروفی کوچک تر و معمولأ فشرده در محل مناسب قرار گیرند. بطور مثال در پوستری که در اندازه بزرگ برای نصب در کنار یک بزرگراه در نظر گرفته شده است، رعایت ایجاز در تصویر و عنوان و نوشته هایپوستر بسیار مهم است زیرا اگر نوشته ها زیاد باشد مجالی برای خواندن آن نیست. اما در پوستر نسبتاً کوچکی که برای نصب در تابلوی اعلانات مدارس یا پیامی که برای رعایت بهداشت طراحی شده چون مخاطب احتمالاً با مجال و حوصله کافی پوستر را می نگرد، نسبت به حالت قبل تعداد واژگان می تواند زیادتر باشد.
 • خلاقیت – خلاقیت است که در قرن حاضر ارزش ویژه ای را داراست و عامل برتری یک اثر تجسمی بر اثر دیگر می باشد. تجربه برای هنرمند سیر و سلوک است و خلاقیت، کشف و شهود. تجربه راه را هموار می سازد تا خلاقیت در آن نمو پیدا کند. این تجربه به بیراهه نمی رود اگر شناخت و آگاهی آکادمیک را نیز به همراه داشته باشد ایده دانش آکادمیک شامل پایه و اصول طراحی، ترکیب بندی و کمپوزیسیون، روابط فرمها و رنگها و بالاخره نتایج جستوجوها و تجربیات هنرمندان و استادان می باشد. در طراحی پوستر طراح باید با مطالعه و نگاهی جستجوگر و تجربه گرا و خلاق، ابتدا با پدیده ها به صورت پویا روبرو شود و سپس با بیان مؤثر و قوی، دیدگاه و نگرش خود را به مخاطب انتقال دهد.
 • لحاظ کردن جنبه های فرهنگی و اجتماعی بر جامعه. وقتی طراح با فرهنگ و روحیه جامعه مخاطب آشنایی عمیق داشته باشد، با آسانی می تواند با بیانی آشنا با آن ارتباط برقرار کند. البته واضح است که هویت ملی زمانی برای یک اثر گرافیک ارزش محسوب می شود که هنرمند به وسیله آن بتواند مخاطب را ترغیب به شنیدن پیام خود کند. وگرنه برای مثال پوستری که بیانی ضعیف و نارسا را با نقوش ایرانی ارائه کند، همان تأثیری را به مخاطب دارد که یک شیئ صنایع دستی ایرانی یا یک قالی یا بافته ای دیگر.
پوستر چیست و چه کارآیی دارد
پوستر چیست و چه کارآیی دارد

مکان نصب پوستر

به طور کلی اگرپوسترمخاطب عام داشته باشد ترجیح باید داد که در گذرگاههای پر رفت و آمد و اماکنی مانند پایانه های مسافربری نصب شود و مثلا پوستررسانه مناسبی برای نصب در جاهای خلوت یا شهرهای کوچک و کم جمعیت و روستاها نیست. یا مثلا پوستر های همایش فیزیک رو در یک کافه یا پارک نمی تواند نصب کرد

ارتفاع پوستر

ارتفاع پوستر نسبت به زمین و دید بیننده باید در حد مطلوبی تعیین گردد تا به سهولت پیام خود را به مخاطبی با قامت متوسط و طبیعی برساند .

مراحل طراحی پوستر

امروزه اکثر ارتباطات روزمره وابسته به تبلیغات است و پوستر خوب یک معجزه تبلیغاتیست

 • جلب توجه :اولین وظیفه یک طراحپوستر این است که موجب جلب توجه و توقف افرادی شود که از جلوی پوستر در حال عبور هستند بطور مثال استفاده از تصویری تکان دهنده یا استفاده از فضایی سفید و طرح سوالی جالب در میان پوستر که قطعا باعث تاثیر فوری روی بیننده خواهد شد، این گام اولین گام و سنگ بنای پروژه طراحی پوستراست.
 • ساده – گویا: بهتر است تصاویر و رنگهایی به کار ببریم که حتی بدون نیاز به استفاده از کلمات به خودی خود گویای مفهومپوستر باشند.معمولا کوتاه ترین متن در پوستربهترین جواب را می دهد.
 • فونت مناسب : استفاده از فونت مناسب با مفهومپوستر – غیر معمول یا منحصر به فرد برای عمق بخشی به پوستر.
  مهمترین اطلاعات را با درشت ترین فونت و به ترتیب از فونت های ریزتر استفاده کنید ، نمایش اطلاعات باید به گونه ای ماهرانه باعث هدایت دید بیننده پوستر شود
 • رنگ ها :بهتر است در استفاده از رنگ در پوسترها، مفاهیم رنگ ها را نیز در نظر بگیرید. از آنجا که پوسترها وسیله تبلیغات هستند، انتخاب رنگها می تواند در اثربخشی آن یا موفقیت اطلاع رسانی آن سهم قابل توجهی داشته باشد. بهتراست بیش از سه رنگ مهم و اصلی، در طرح شما چشم نوازی نکند. یعنی پوستر شما بر پایه سه رنگ که درجه اهمیت آنها نیز با هم یکسان نیست ، طراحی شود. از میان این سه رنگ، یک رنگ بار و سنگینی بیشتری داشته باشد. رنگ دیگر دررتبه دوم از نظر اهمیت باشد و رنگ آخر در جایگاه سوم اهمیت قرارگیرد . بهتر است بدانید رنگ های گرم به دلیل تاثیری که بروی بیوشیمی بدن می گذارد (افزایش هیجان و ضربان نبض) در پوسترهای خوراکی بیشترین استفاده را دارند و رنگ های سرد به دلیل تاثیر متقابل آن با رنگ های گرم، احساس آرامش و اطمینان را به بیننده منتقل کرده و شاید مثلا در پوسترهای تبلیغاتی سازمان های بیمه و یا بانک ها و … کاربرد و اثر بخشی بیشتری داشته باشند.
 • ترکیب – تعادل و کمپزیسیون : یکپوستر خوب باید کاملا تعادل داشته باشد ، تمامی اجزاء باید ارتباط خود را با اجزاء دیگر حفظ و در حالت کلی منسجم و متعادل باشند.
 • شکستن همه قوانین : گاهی اوقات شکستن تمامی این قوانین منجر بهطراحی یکپوستر زیبا و خلاقانه خواهد شد .اگر قواعد طراحی را بدانید می توانید برخی از این قوانین را زیر پا بگذارید و کاری نو ارائه دهید.
 • عکس تمامی به کار رفته در پوستر، می توانند در قالب یک عکس استفاده شوند. عکس های به کار رفته در پوسترها به دو گونه می باشند: اول ) عکس های صنعتی: که در این نوع عکس خود کالا یا خدمات موضوع عکس می باشد. به این تصاویر، تصاویر مستقیم می گویند. دوم )عکس های تبلیغاتی: که در این نوع عکس ها المان یا تصویری به طور غیر مستقیم موضوع و هدف از پوستر را القا می نماید. به این تصاویر، تصاویر غیر مستقیم می گویند.
 • فرم: فرم ها، همان اشکال و نمادهای بکار رفته در تصاویر پوسترها می باشد که هرچه خلاقانه و تصویرسازی شده باشد در نظر، ماندگارتر و تاثیرگذارتر خواهد بود. مثلا خطوط شکسته در صنایع سنگین استفاده بیشتری می شود (مانند صنایع خودروسازی) و خطوط منحنی در صنایع و خدمات یا تولیدات ملایم تر (مثلا صنایع غذایی یا تولیدات اسباب بازی ) بیشتر استفاده می گردد.
 • همیشه زیبایی، در شلوغی و تصاویر زیاد نمی باشد. گاهی زیبایی در سادگی خلاصه می شود و باید به سادگی بیشتر فکر کنید. زیرا مفاهیم بصری در تصاویر ساده تر، زودتر و سریعتر، راحت تر و مستقیم تر منتقل می شوند و همیشه تاثیر گذاری در انتقال سریع مفهوم میباشد. چون پوستر یک وسیله تبلیغاتی است بنابراین پیام آن نباید مبهم باشد و برداشت های متفاوتی از آن شود. این موضوع به اثر بخشی پوستر ضربه وارد میکند.
پوستر چیست و چه کارآیی دارد
پوستر چیست و چه کارآیی دارد

کلام آخر

در تعریف پوستر چیست و چه کارآیی دارد سعی بر آن شد تا خلاصه گویی های ما شما را قانع کرده و اطلاعاتی را به شما داده باشیم کم و مفید ولی باید گفت که استفاده از المانهای فونت و فرم و رنگ با آن شیوه در مبحث اصول طراحی  پوستر به آن اشاره کردیم، قانون و قاعده بی قید و شرط برای طراحی پوستر نیست و موقعیت و خلاقیت طراح است که فرم، شکل، رنگ و فونت و در نهایت تصاویر را کنار هم می چیند. بهتر است قبل از هرچیز به طرح های ساختار شکنانه نیز فکر کنید. زیرا ساختارشکنی، در بیشتر موارد، پویایی را نشان می دهد و نشان می دهد در پشت طراحی شما تفکری سوای قوانین و قواعد تکراری و کلیشه ای وجود دارد.
امیدواریم از مقاله پوستر چیست و چه کارآیی دارد برده باشید

کد QR چیست؟

[us_single_image image=”12097″ size=”full” align=”center”]


پاسخی بگذارید