عضویت| 0

آشنائی با تکنیک های شاتر در عکاسی 8 ماه پیش | 24 مشاهده شده


تکنیک شاتر در عکاسی آریانام

[cl-review quote=”آشنائی با تکنیک های شاتر در عکاسی ” author=”” occupation=”” layout=”framed” bg_color=”#353535″ text_color=”#b4a25d” quote_size=”24″ author_size=”20″]

ما در نوشته : آشنائی با تکنیک های شاتر در عکاسی سعی می کنیم که بگوئیم عکاسی یک خلاقیت است که شما با علم و تغییرات در یکسری عدد می توانید عکسهای خلاقانه تری را بیاندازید ما به شما می گوئیم چه کار کنید :

۱- متوقف کردن زمان یا همان سرعت شاتر بالا

هنگام وجود حرکت‌های بسیار سریع، با استفاده از سرعت شاتر‌های بالا، قادر به متوقف کردن و ثبت کردن آن حرکت خواهید بود.برای انجام این کار باید سرعت شاتر شما از ۱/۲۵۰ بالاتر باشد. استافده از این کار زمانی بیش‌تر به کار می‌آید که قصد متوقف کردن حرکت قطره‌های آب در هوا را دارید. به عنوان مثال در عکس زیر، می‌توان قطرات آب را بخوبی در هوا دید. این عکس با سرعت شاتر ۱/۲۵۰۰ گرفته شده‌است. برای دستیابی به این سرعت شاتر، حتی در یک روز آفتابی هم نیاز به جبران نوردهی از طریق سازوکارهای دیگر دارید. به عنوان مثال باید از دیافراگم‌های باز دوربین استفاده کنید که این خود باعث کاهش عمق میدان می‌شود. البته در سوژه این عکس، عمق میدان کم مشکلی ایجاد نکرده‌است. حتی ممکن است مجبور به بالا بردن حساسیت دوربین خود نیز بشوید.تا بتوانید کمبود نور را جبران کنید حالت دیگر استفاده از سرعت شاتر بالا، در مواقعی است که قصد شکار لحظه را دارید. در سرعت شاترهای بالا، تنها فشردن دکمه شاتر کافی است تا آن لحظه مورد نظر که درحال گذر است و تکرار نخواهد شد ثبت شود

شاتر در عکاسی آریانام

۲- حرکت با سوژه (Panning)

حالت دیگر استفاده خلاقانه از سرعت شاتر، حرکت با سوژه است. در این حالت، هنگام فشردن دکمه شاتر، با دوربین سوژه متحرک خود را تعقیب می‌کنید. اگر این کار را به خوبی انجام دهید (که چاشنی شانس هم بی تاثیر نیست) سوژه مورد نظر شما کاملاً واضح ثبت شده محیط اطراف محو و اصطلاحاً «بلارد» ثبت می‌شوند. این مساله باعث می‌شود حس حرکت سوژه به عکس و مخاطب منتقل شود. سرعت شاتر مناسب جهت دستیابی به چنین عکسی بین ۱/۸ تا ۱/۳۰ است. پایین آوردن سرعت شاتر، به خودی خود باعث باز شدن دست عکاس در استفاده از حساسیت‌های پایین و دیافراگم‌های باز می‌شود. رسیدن به نتیجه مطلوب در چنین عکس‌هایی، معمولاً نیازمند تلاش‌های چندباره و امتحان کردن سرعت شاتر‌های متفاوت است.

شاتر در عکاسی آریانام

[cl-review quote=”شاتر چیست ؟ ” author=”عملکرد شاتر در عکاسی ” occupation=”برای مطالعه کلیک کنید ” source=”url:http%3A%2F%2Fariyanam.com%2F%25d8%25b9%25d9%2585%25d9%2584%25da%25a9%25d8%25b1%25d8%25af-%25d8%25b4%25d8%25a7%25d8%25aa%25d8%25b1-%25d8%25af%25d8%25b1-%25d8%25b9%25da%25a9%25d8%25a7%25d8%25b3%25db%258c%2F|target:_blank” layout=”framed” bg_color=”#b4a25d” text_color=”#ffffff” quote_size=”20″ author_size=”16″]

۳- خلق احساس حرکت

حالت دیگر استفاده خلاقانه از سرعت شاتر، استفاده از سرعت‌های پایین آن برای خلق حس حرکت در عکس است. این حالت زمانی استفاده می‌شود که سوژه هنگام ثبت عکس به آهستگی درحال حرکت است. در این روش سرعت شاتر به میزانی است که سوژه درحال حرکت با وجود محو و بلارد بودن، قابل شناسایی است.

سرعت شاتر توصیه شده در این روش بین ۱/۴ تا ۱/۱۰ می‌باشد. قطعاً با این میزان سرعت شاتر نمی‌توان روی دست عکاسی کرد و باید الزاماً از سه پایه استفاده کرد.

شاتر در عکاسی آریانام

۴- نوردهی طولانی

آخرین روش خلاقانه‌ای که می‌توان از سرعت شاتر استفاده کرد، روش «نوردهی طولانی» است. در این روش با باز گذاشتن سرعت شاتر به مدت طولانی، حرکت سوژ‌ه‌های متحرک عکس ثبت می‌شود. قطعاً برای به کار بستن این تکنیک نیازمند سه پایه خواهید بود.سرعت شاتر در نوردهی طولانی بین ۱۰ ثانیه تا ۳۰ ثانیه است. در واقع در این حالت دیگر خبری از کسر ثانیه نیست و با ثانیه‌ها مواجه هستید. بسیاری از دوربین‌ها حالتی با عنوان دارند که در این حالت با فشردن دکمه شاتر، نوردهی آغاز شده و با باز فشردن آن نوردهی پایان می‌یابد. در واقع در فاصله بین دو بار فشردن دکمه شاتر، شاتر باز است. استفاده از ریموت شاتر در این حالت بسیار توصیه می‌شود و استفاده از این تکنیک را راحت‌تر می‌کند.نوردهی طولانی اغلب برای ثبت حرکت آب، مانند ساحل و آبشار بسیار مناسب بوده و همچنین در ثبت خیابان‌های پر تردد در ساعات شب بسیار کارآمد است و نتیجه زیبایی دست می‌دهد.برخلاف اغلب دیگر حالات عکاسی، که با چالش کمبود نور مواجه هستیم، در این حالت برخلاف حالت‌های دیگر، با توجه به باز بودن شاتر در مدتی طولانی، چالش سر راه، زیاد بودن نور است. برای فائق آمدن بر این مشکل، باید از دیافراگم‌های بسته استفاده کرده و حساسیت را به کمترین میزان خود برسانید. در برخی دوربین‌ها، حساسیت‌هایی پایین‌تر از ۱۰۰ نیز وجود دارد که بهتر است حتماً در صورت وجود این قابلیت از آن استفاده کنید.در صورتی که هم از بسته‌ترین دیافراگم استفاده کرده و هم حساسیت را در پایین‌ترین میزان خود قرار داده و بازهم با مشکل زیاد بودن نور مواجه بودید، ناچار به استفاده از فیلتر‌ خواهید بود. این فیلترها بر روی لنز نصب شده و مانند یک شیشه دودی عمل می‌کنند و مقدار نور وارد شده به دوربین را کاهش می‌دهند

شاتر در عکاسی آریانام

[cl-review quote=”نور پردازی در عکاسی ” author=”آموزش نورپردازی در عکاسی ” occupation=”برای مطالعه کلیک کنید ” source=”url:http%3A%2F%2Fariyanam.com%2F%25d8%25a2%25d9%2585%25d9%2588%25d8%25b2%25d8%25b4-%25d9%2586%25d9%2588%25d8%25b1-%25d9%25be%25d8%25b1%25d8%25af%25d8%25a7%25d8%25b2%25db%258c-%25d8%25a8%25d9%2587-%25d8%25b2%25d8%25a8%25d8%25a7%25d9%2586-%25d8%25b3%25d8%25a7%25d8%25af%25d9%2587%2F|target:_blank” layout=”framed” bg_color=”#b4a25d” text_color=”#ffffff” quote_size=”20″ author_size=”16″]

نکاتی برای استفاده بهتر از شاتر در عکاسی

آشنائی با تکنیک های شاتر در عکاسی به شما خواهد گفت : مشکلی که با سرعت های بالای شاتر پیدا می شود این است که شما ممکن است به طور کامل تصویر را از دست بدهید. زیرا شاتر خیلی سریع باز و بسته می شود. برای حل این مشکل می توانید یکی از این دو مورد را به کار ببرید :

  • • از LCD دوربین استفاده نکنید. از طریق منظره یاب با چشمی نگاه کنید تا شیئ را که در محدوده دید دوربین در حال عبور است ببینید . می توانید از لنزهایی استفاده کنید که محدوده دید را افزایش می دهد و به شما اجازه می دهد زمان بیشتری برای گرفتن عکس داشته باشید.
  • از نورسنج استفاده کنید.: ته دیگری که به مفید بودن آن پی بردم استفاده از نورسنج دوربین است. بیشتر دوربین های پیشرفته دیجیتال باید این ویژگی را دارند. نورسنج به شما خواهد گفت : آیا نور بسیار زیاد است یا خیلی کم است.اگر بسیار روشن باشد ، شما می توانید سرعت سریع شاتر را انتخاب کنید ( مانند ۲۵۰/۱) شاتر سریع باز و بسته می شود که باعث می شود نور زیادی وارد نشود. اگر بسیار تیره است ، پس کار برعکس را انجام دهید. از سرعت شاتر کم استفاده کنید تا به دریچه دوربین فرصت دهید تا نور را وارد دوربین کند.
  • جهت حرکت :گذشته از سرعت جسم مورد نظر شما ، جهت حرکت جسم مورد نظر هم مهم است.

نوردهی طولانی چیست؟

وقتی عکاسی را شروع می کنید، هدف اول یادگیری گرفتن عکس با نور مناسب است در حالی که دوربین را با دست نگه داشته اید.اما با پیشرفت مهارت هایتان، متوجه خواهید شد که با طولانی کردن زمان نوردهی می توانید نتایج متفاوت و بعضا خلاقانه ای بگیرید. زمان نوردهی به مدتی گفته می شود که شاتر باز است و نور به سنسور دوربین برخورد می کند (این زمان توسط سرعت شاتر یا Shutter speed در دوربین، توسط عکاس یا در مد های نوردهی اتوماتیک توسط خود دوربین، تعیین و تنظیم می شود). نوردهی طولانی یعنی سرعت شاتر را روی چند ثانیه، چند دقیقه یا حتی در مواردی چند ساعت تنظیم کنید.

عیب استفاده از نوردهی طولانی مدت چیست؟

نکته منفی اصلی استفاده از نوردهی طولانی، نگه داشتن دوربین به طور کاملاً ثابت و بدون لرزش است و اینکه نباید بگذارید در طول زمان نوردهی دوربین کوچکترین حرکتی داشته باشد، چراکه با کوچکترین حرکتی از وضوح عکس کاسته شده و عکس تار خواهد شد.اگر سرعت شاتر شما به کندی ۱/۳۰ ثانیه باشد، احتمال زیادی وجود دارد که لرزش دوربین در عکس تأثیر بگذارد (باعث تار شدن عکس شود). وقتی سرعت شاتر به چند ثانیه یا بیشتر برسد، با در دست گرفتن دوربین جلوگیری از لرزش آن غیر ممکن خواهد شد. وقتی بخواهید با سرعت پایین عکس بگیرید، استفاده از سه پایه ضروری خواهد شد.

چه زمانی باید از نوردهی طولانی مدت استفاده کنیم؟

در شرایط کم نور، مانند عکاسی در زمان طلوع و غروب آفتاب، اغلب راه حل مناسبی غیر از استفاده از نوردهی طولانی وجود نخواهد داشت. با اینکه می توانید با بالا بردن ISO (حساسیت سنسور دوربین به نور) از سرعت شاتر بالاتری استفاده کنید، اما این هم راه مناسبی نخواهد بود.بنابراین قرار دادن دوربین روی سه پایه ای محکم با هدف نوردهی سنسور برای مدت چند ثانیه اجتناب ناپذیر است.در چند سال اخیر تکنیک نوردهی طولانی طرفداران زیادی پیدا کرده است، تا حدی که امروزه بسیاری از عکاس ها از فیلتر های کاهنده نور بر روی لنز استفاده می کنند تا بتوانند در شرایط پر نور هم با استفاده از این تکنیک عکس بگیرند.

چرا باید بخواهیم به صورت عمدی با نوردهی طولانی مدت عکس بگیریم؟

دلیل استفاده از این تکنیک افکت خلاقانه ای است که روی عکس خواهیم داشت. وقتی با نوردهی طولانی عکاسی می کنید، مثلاً در نوردهی های چند ثانیه ای یا چند دقیقه ای، هر سوژه متحرکی تار خواهد شد. اینکه چقدر این سوژه ها تار شوند به سرعت حرکت و زمان نوردهی بستگی دارد.حتماً دیده اید که در عکس های گرفته شده با این تکنیک، آب ها حالتی نرم و به اصطلاح شیری پیدا می کنند، ابر ها در آسمان کشیده می شوند، چمن هایی که در باد حرکت می کنند تار و ریش ریش می افتند و یا جمعیتی از آدم ها که در خیابان رفت و آمد دارند، محو ثبت می شوند.

در حالی که بسیاری از عکاس ها از این تکنیک خیلی خوششان می آید، عکاس هایی هم هستند که از این تکنیک متنفرند! من شخصاً فکر می کنم نشان دادن حس حرکت در عکس می تواند خیلی جذاب باشد، اما باید حواستان باشد تا در این کار زیاده روی نکنید.نکته کلیدی عکاسی به این شیوه استفاده از سوژه های ثابت در کنار سوژه های متحرک است. به همین دلیل است که صحنه های ساحلی که در آن موج های دریا محو شده و یا عکس هایی از تخته سنگ های کنار رودخانه با آبهای شیری مانند، بین عکاسان محبوبیت زیادی دارند.

آشنائی با تکنیک های شاتر در عکاسی آشنائی با تکنیک های شاتر در عکاسی آشنائی با تکنیک های شاتر در عکاسی آشنائی با تکنیک های شاتر در عکاسی

[us_single_image image=”12097″ size=”full” align=”center”]


پاسخی بگذارید